Pótbefizetés
2011.03.07. 23:03
Lehet, hogy csak én vagyok nagyon hülye és kötözködős, de most szeretnék felvázolni egy esetet, és mondjátok meg ti, hogy most akkor hogy is van ez.
Nálunk a tankönyvbefizetés rendszerint úgy zajlik, hogy tavasszal megkapjuk az új tankönyvek listáját, amiről ki tudjuk válogatni, hogy akkor most mind kell nekünk, vagy csak a fele kell, vagy fele nem kell, vagy nem is kell egy se.
Hozzáteszem, hogy az is hülyeség, hogy megkérdezik, hogy kell-e, mert miért ne kellene? Ha kis tesónak megvan, vagy a nyolcadunokatestvéremnek, akkor is kelleni fog, mert nyilván ő már kitöltötte. De ettől függetlenül, ez akár még logikus is lehet, hogy megkérdezik, hogy kell-e. Nem ez a lényeg. Az sokkal inkább fontosabb, hogy milyen könyveket rendelünk, de erre majd inkább a végén térek ki.
Megvan a lista, be is jelölök mindent, hogy ez is kell, meg az is kell, stb. Pár héttel/hónappal később megkapom a listát a tankönyvek árával együtt. Ezen például legyen egy 2341 sorszámú angol tankönyv 1300Ft.
Ki is van adva, hogy meddig kell befizetni. Ez rendszerint augusztus eleje szokott lenni.
Majd kb. augusztus 20-25 körül mehetünk átvenni a kért tankönyveket, amihez csatolnak egy számlát. Értelem szerűen, aki nem fizetett, az egy könyvet se kap, max egy lebaszást, hogy miért nem fizetett eddig, és hogy fürge malac vágtában, most rögtön menjen el befizetni.
Aki fizetett az a tankönyvek mellé kap egy elszámoló számlát - mint azt már említettem - amelyen szerepel az iskola teljes neve, címe, elérhetősége illetve szerepel rajta a diák elérhetősége/neve is.
A számlán fel van tüntetve a 2341 sorszámú - tehát ténylegesen ugyan az a tankönyv - angol könyv, a már leegyeztetett 1300Ft-os áron. A számlát mindkét fél aláírja és mindketten - iskola és diák - kapnak belőle egy példányt.
Itt jön a csavar. Mikor már azt hitted, hogy minden rendben, akkor sulikezdés után kb 1 hónappal szólnak, hogy "bocsi, de többe kerül a tankönyv" és felszólítanak még +400Ft befizetésére.
Ez abban az esetben nem lenne gond, hogy ha már a számla is erre a névértékre lenne kiállítva, mert azt mondjuk el tudom képzelni, hogy a májusi rendelés és az augusztus végi szállítás között lehet árdifferencia. De ekkor se lenne semmi gond, mert akkor azt mondják, hogy bocsi, 400-al több, rajta van a számlán is, két héten belül be kéne hozni, ha kell a könyv. Ha nem kell, akkor írunk egy másik számlát, amin nincs rajta a tankönyv, és akkor megveszed onnan, ahonnan akarod és nincs harag.
Ehelyett leordítják a fejed, hogy hogy képzeled azt, hogy te nem hozod be az árát. Kérdem én: mégis milyen alapon kéne nekem behoznom azt a 400Ft-ot? Írásos szerződésünk van (számla aláírva), hogy én 1300Ft-os áron vásároltam meg azt a könyvet. Innentől kezdve engem nem érdekel, hogy két hónappal később mennyibe kerül, vagy hogy az épp aktuális tankönyvfelelős még 1 hónapot ült a pénzen és csak aztán utalta és közben mondjuk emelkedett a tankönyvár - mondjuk ezzel a 400Ft-tal.
Ezen a ponton jönne az, hogy a kollegina azt mondja az iskolaigazgatónak, hogy ezt elkurtuk (elkurtam), de nem kicsit; nagyon! Erre jobb esetben az igazgató azt mondja, hogy "na mennyi is az annyi? .. csak 5000Ft, akkor azt kifizetjük mi." Rosszabb esetben azt mondja, hogy "Maris, azt te basztad el, gazdálkodd ki az uzsipénzedből."
És persze természetesen ezt mondja, mert ugye nincs ennyi pénze az iskolának, de a Maris se hülye. Inkább azt mondja a gyerekeknek, hogy bocsi, de még 400Ft. A sok balga meg behozza.
Félreértés ne essék, nem a 400Ft-on vagyok fennakadva. Csak ha most ezt végigvesszük egy 800 fős iskolán, akkor ez egy elég nagy összeg. Ha a példa nem tankönyvről szólna, hanem mondjuk ékszerről, és minden mögé odaírnánk még két nullát, akkor még jobb lenne a példa.
Természetesen ez egy kitalált történet, és bármilyen nemű egyezés a valósággal nem véletlen. Csókoltatom a tankönyvfelelőst.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.